רוח

הייתכן יש מאין?

המונח הידוע יש מאין השגור בתודעה האמונית, מתייחס בעיקר למציאות שבה יוצר כל ברא את העולם לכאורה מכלום. כך, ביצירת יש מאין נחשב היקום כיצירת חומר משום דבר. מאפס. כלומר, היכן שלא היה קיים דבר כלשהו, נוצר עתה משהו. אולם, מחשבה מעמיקה במציאות הא-ל ובריאתו מלמדת שלא ייתכן כזה דבר כלום ובוודאי לא יש מאין – ושתפיסת עולם זו נובעת מחוסר הבנה, ולעתים מאמונת שווא במעשי כשפים וקסמים.

הרי כבודו מלא עולם. מציאות הא-ל שאין לו גוף היא רוח קודש שאין בה כל קיבוע או מגבלה במקום ובזמן. מציאות שממלאת את הבריאה כולה על מרחבי המקום והזמן האינסופיים שלה. משמע, שאין כזאת מציאות שאין בה את כוח הא-לוהים. כבודו ממלא עולם וקיים בכל מקום וזמן. המסקנה המתבקשת היא שלא ייתכן כזה דבר כלום או אין. הא-ל יוצר את כל הבריאה מכוח עצמו, מאורו ומרוחו, שהם כוח נצחי ואינסופי. כך למשל מובא מעשה שבירת הכלים וההסתר פנים שבקבלה, כאשר אורו וכוחו היו כה עצומים, עד שלא היה יכול העולם לעמוד בפניו, ובשל כך נשברו הכלים ולא יכלה הבריאה להתקיים. על כן, הוא המעיט מאורו ומכוחו ויצר את הבריאה במצב של הסתר פנים כדי לאפשר ליקום להתקיים בה. הבריאה כולה נוצרה, איפוא, במצב של מינון מועט של אור הבורא ולא מכלום. המשמעות היא שהבריאה לא יכלה להווצר מחוץ למציאות הא-ל. הבורא הוא הבריאה והבריאה היא הוא.

על מציאות זו מעידים גם ממצאים בחקר המדעי. ברשומה רוח החיים והאנרגיה שבחלקיקי האטום, ביארנו שכל החומר שביקום הוא בעצם אנרגיה וכוח בפעולה שאין בה כל חומר של ממש. בנוסף להתגלמות האנרגיה שבחלקיקי האטום, קיימת גם התגלמות נוספת שהיא גלית. כמו גלי רדיו או גלי המיקרוגל שבמטבח. גם האור הוא מעין סוג של גל אנרגיה. גלים שמבחינים בהם בבריאה הם לעולם לא כלים. לא מפסיקים לגול אלא ממשיכים בפעולתם עד האינסוף. גלים כאלו חייבים מרבד כלשהו לנסוע בו כדי להמשיך את קיומם. אם חלל היקום היה בהחלט ריק וכלום, אז גלי אור, למשל, לא היו יכולים להתקיים בו כפי שנצפה באורות הרקיע. ללא המרבד היסודי הנסתר שבאמצעותו נע ומונע הגל, לא הייתה לו כל אפשרות של קיום. זו ראיה לכך שבנוסף לאנרגיה שבמערכת התת-אטומית, קיים רובד של אנרגיה כלשהי שממלאת את כל החלל ביקום האינסופי. אמנם זה נושא לרשומה עתידית, נסתפק עתה בתזכורת מתומצתת זו שהיקום הוא מלא באנרגיה וכוח שחלקם הגדול עוד לא נראים ולא מובנים לנו. גם החקר המדעי מודה בכך ומכנה את הרובד הנסתר כחומר ואנרגיה אפלים. כיוון שכל האנרגיה והכוחות שביקום הם בעצם כוח אחד של בורא אחד, אז האנרגיה הנסתרת היא גם מאורו וכוחו של הא-ל שממלא את היקום. לכן לא תיתכן כזו מציאות של כלום או אין בבריאה.

פועל הא-ל ביקום איננו מעשה כישוף וקוסמות של יצירת יש מאין. הכל הוא יצר מכוח עצמו, מאורו ומרוחו, בתהליכים מתפתחים על פי סדר מופתי שהתקין בתהליך הבריאה – שכולה מציאות של יש מיש.

רשומה רגילה

השארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s