מדע

בין המפץ הגדול למצב היציב

בשנות העשרים המוקדמות לשחר גילוי היקום בידי המייסדים איינשטיין, פרידמן, למטר, האבל, דיראק, לויט, הויל, בונדי וגולד, החל להתגלות יקום שהלך והתפתח ממצב סטטי לזה של גודל ויציב ולבסוף, מפץ תופח.

אינשטיין, האבא המייסד, אשר עיגן את מאזן היחסות ככלל לחבר עמיתיו, התגמש והודה בטעות. הויל חש ביציבותו של יקום הולך וגדל, אך היה לעיקש בלתי מתפשר. למטר חלם; נשא את עיניו לכוכבים וצפה באור.

המצב והמפץ התייצבו על קו זינוק המירוץ לגילוי סודות היקום.

עמד הויל נינוח ויציב על הקו. לאומתו, קרע למטר ועיגן את כף רגלו הימנית; דחסה אחורה אל המעצור ודחף בזינוק קדימה כמפץ. החל הויל לנוע לאטו בצעידה גוברת ויציבה והתעלם מהמפץ הנעלם בזינוקו. להויל הוצע להתגמש ולרוץ אך בעיקשותו סירב. המפץ של למטר טרף את המירוץ וקרע את היקום לבלתי היכר.

הלוואי למדע ולנו שהיינו עומדים על שחור או על לבן מוחלטים, כל אחד לבטח במשבצתו. אך האור מאיר כרצונו ומערבב בנו גוונים.

זה מכבר לא מפץ גדול. מאז תחזיות למטר המוקדמות עטף היקום את המפץ הגדול בניחוח המצב היציב של הויל, שהתמזג בו באלגנטיות מבלי שנבחין. שני חצאים דומים אך מנוגדים, משולבים זה בזה למקשה אחת.

הקול קול של המפץ. הידיים ידיים של המצב.

תביעות אצבעותיו של המצב היציב ניכרות במאמצים ליישובו של המפץ הגדול עם התצפיות החדשות שנתגלו מאז – וסתרו את הנחות היסוד שלו: קיבוע קוסמי על חומר ואנרגיה אפלים מייצבים ומאזנים. בלעדיהם, היה המפץ לכשל גדול.

היקום שהתפתח ממצב סטטי ליציב ולאחר מכן נתפס כתופח, מתגלה עתה כגודל.

רשומה רגילה

השארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s